Історія про Янову Долину

Пам’ятники з Янової Долини

Чи доводилося Вам чути про Янову Долину? Це — дивовижна місцевість, яка постала з легенд та є одним найбільших родовищ базальту в сучасній Україні. Важкі, в сотні метрів заввишки, кам’яні брили каскадом спускаються до кар’єру. Кар’єр заповнений неймовірно чистою, кришталевою водою. Дивовижне каміння, з якого складаються брили — це застигла мільйони років тому вулканічна магма.

Янова Долина

Янова Долина в легендах

За переказами, першим на поклади базальту натрапив місцевий мешканець ще в 1635 році. Селянин зламав лопату об каміння, копаючи колодязь. З цього каміння він згодом збудував дуже міцний фундамент для власної оселі.

Інша ж легенда говорить, що появу базальтових стовпів спричинила пригода польського короля Яна Казимира. Полюючи в цій місцевості, король втратив коштовного персня. Він зробив позначку у вигляді хреста на камені: щоб таким чином відзначити місце втрати. Каблучка не знайшлася. А на місці каменя виникли небаченої висоти та краси брили. Місце назвали Яновою Долиною.

Янова Долина на сторінках історії

У міжвоєнний період в Долині діяло найбільше підприємство Волинського воєводства та найбільший у тодішній Польщі базальтовий кар’єр. Базальт звідси доставляли до всієї Європи. Так, вулиці й площі Праги, Парижа, Варшави, Брюсселя, Кракова, Відня, Люксембурга, Лондона вимощено базальтом з Янової Долини. А “Газета польска” називала Янову Долину матір’ю польських автострад.

Янова Долина сьогодні

Сучасна назва Янової Долини — село Базальтове. Тут розташований заказник “Базальтові стовпи” — одне із “Семи природних чудес України”. Саме в Базальтовому знімали фрагменти відомого українського фільму “Поводир” та кліпи співачки Руслани. Тай й саме по собі, село надзвичайно мальовниче. Базальт тут видобувають і досі, адже рівного йому за якістю не знайти в інших родовищах не лише України, а й Європи.

Базальтовий камінь з Янової Долини
You are currently viewing Історія про Янову Долину